Marketing relacyjny
Sektor świadczenia usług kosmetycznych znacznie różni się od sektorów produkcji materialnej. Zaimplementowanie marketingu transakcyjnego w przypadku salonu kosmetycznego wydaje się rzeczą niemożliwą. Marketing transakcyjny jest po prostu niewystarczający. Najodpowiedniejszą, a wręcz jedyną, wersją marketingu w przypadku salonu kosmetycznego wydaje się być marketing relacyjny.
Marketing relacyjny, nazywany również marketingiem relacji czy też marketingiem partnerskim, to podejście do zarządzania klientkami zorientowane na pewien proces. Proces ten to zarządzanie obietnicami – umożliwianie składania obietnic klientkom, składanie ich i dotrzymywanie ich poprzez spełnianie oczekiwań stworzonych przez złożone obietnice. Mówiąc prostszym językiem, składamy klientce obietnicę wykonania konkretnej usługi, która da konkretne rezultaty, i faktycznie rezultaty te pojawią się, zaspokajając oczekiwania klientki. Usługi są z natury racjonalne, a marketing relacyjny wymaga przyjęcia logiki usług. Wydaje się, że w literaturze nie ma sporu co do tego, jak najlepiej definiować marketing relacji. J.M. Harker w swojej analizie definicji marketingu relacyjnego z 1999 roku (Relationship Marketing Defined? An Examination of Current Relationship Marketing Definitions) zauważył, że jedna z definicji zawiera wszystkie najczęściej pojawiające się elementy i jest to definicja Christiana Grönroosa z 1997 roku:
Marketing relacji polega na identyfikowaniu i nawiązywaniu, utrzymywaniu i wzmacnianiu, a w razie potrzeby zrywaniu relacji z klientkami (i innymi stronami), tak aby cel dotyczący zmiennych ekonomicznych i wszystkich innych, każdej ze stron stron został osiągnięty. Osiąga się to poprzez wzajemne składanie i spełnianie obietnic.
Ta definicja zawiera w sobie dwie mocne strony: po pierwsze, przyjmuje procesowe podejście do marketingu, a po drugie, wskazuje, w jaki sposób przebiega ten proces. Proces przechodzi od identyfikowania relacji poprzez nawiązywanie i utrzymywanie ich do wzmacniania i ewentualnego ich rozwiązywania. Sposobem na realizację tego procesu jest składanie obietnic i dotrzymywanie złożonych obietnic. Argumentami przemawiającymi za przyjęciem paradygmatu marketingu relacyjnego – oprócz faktu,że nie zmierza on do przekształcenia otoczenia rynkowego w sferę wpływów i dominacji, ale do włączenia klientek w strukturę organizacyjną – są:
- dowartościowanie klientki poprzez istotę relacji jaka wytwarza się między nami a nią, gdzie wzajemnie na siebie wpływamy i tworzymy odpowiednio dopasowaną usługę, dzięki wzajemnej, mocnej relacji;
- wspólne projektowanie i wspólna realizacja usługi kosmetycznej, gdzie rola klientki nabiera szerszego znaczenia w kontekście doprecyzowania zlecenia, ponieważ każda usługa powstaje każdorazowo w zmiennych warunkach;
- nową interpretację jakości, ponieważ ostatecznym weryfikatorem prawidłowo wykonanej usługi jest zawsze klientka.
W ramach naszej oferty proponujemy: